  • CY8C20246-24LKXI
CY8C20246-24LKXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20246-24LKXI
HK JDW NO:
217-CY8C20246-24LKXI
Package:
16-UFQFN
Datasheet:
CY8C20246-24LKXI
Description:
3.3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 13 CMOS 16 16
Purchasing and Inquiry
CY8C20246-24LKXI Overview
Application Specific Microcontroller is a fantastic choice for Capacitive Sensing because of its outstanding performance.As a result, it is available in the 16-UFQFN package.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in the package?of a Tray.Devices with M8C core processors are available.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.The type of memory it uses is FLASH (16kB).High efficiency is possible due to the 1.71V~5.5V supply voltage.There are 13 I/Os on the board.Other components that are comparable to it have the base part number CY8C20246.QUAD is the position of its terminals on the board.This device is a member of the CY8C20xx6 controller family.As far as terminations are concerned, there are 16 terminations present.There are a number of electrical components in the CapSense? Controllers series, including this one.Because of the 3.3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.As far as data storage is concerned, FLASH is used as the memory type.A total of 16 pins are used in its construction.As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount.In total, it has 16 pins.This is a component included in Microcontrollers.A device with a memory size of 16kB can store programs and data.In this case, 4mA represents the maximum current supply.There is a source of power of 1.8/5.5V that powers this device.The number of timers and counters is 3.400kHz is the maximum frequency at which the device operates.Microcontroller is part of the M8C CPU family.
CY8C20246-24LKXI Features
16-UFQFN package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20246-24LKXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20246-24LKXI Microcontroller applications.
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Telephone sets
  • Fire detection & safety devices
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Mice
  • Toasters
  • Set-top boxes
  • Auto-breaking system
  • Process control devices
  • Mobile computers
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20246-24LKXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-UFQFN
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY8C20246
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5.5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    13
  • Speed
    24 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    M8C
  • Max Frequency
    400kHz
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    2000
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6
  • Height Seated (Max)
    0.6mm