  • CY7C68013A-56LTXCT
CY7C68013A-56LTXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C68013A-56LTXCT
HK JDW NO:
217-CY7C68013A-56LTXCT
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3.3V V 1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 8mm mm 24 CMOS 56 260 56
Purchasing and Inquiry
CY7C68013A-56LTXCT Overview
With its outstanding performance, it makes a fantastic choice for USB Microcontroller.Application Specific Microcontroller is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Mounted using Surface Mount.In the package Tape & Reel (TR), it is included.Devices with 8051 core processors are available.Working at 0°C~70°C temperature is recommended.There is ROMless program memory in it.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 3V~3.6V supply voltage.A total of 24 I/Os are present.Based on its base part number of CY7C68013, other similarly-sized components can be found.The position of the device is QUAD at terminal.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of CY7C680xx.There are a total of 56 terminations in it.Part of the EZ-USB FX2LP? series, this electrical component is used in a variety of applications.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.The gadget has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS as its uPs/uCs/peripheral IC.A number of 56 pins are used to construct it.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 56 pins in total.The component is included in Microcontrollers.The maximum supply current is set at 85mA.At a frequency of 48MHz, it exhibits excellent efficiency.The supply voltage of 3.3V's adaptability can be fully utilised by designers.3 timers/counters are in use.
CY7C68013A-56LTXCT Features
56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY7C68013A-56LTXCT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C68013A-56LTXCT Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • Heater/Fan
  • Calculator
  • Security systems
  • Coffee machines
  • Fax machines
  • Guidance-GPS
  • Digital TVs
  • Home appliances
  • Medical instruments chromatographs
Step5Bar-code shipping tag
CY7C68013A-56LTXCT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    EZ-USB FX2LP™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    56
  • Applications
    USB Microcontroller
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C68013
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, USB, USART
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    16K x 8
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Core Processor
    8051
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Supply Current-Max
    85mA
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM Programmability
    EEPROM
  • Bus Compatibility
    I2C; UART; USB
  • Data Transfer Rate-Max
    60 MBps
  • Controller Series
    CY7C680xx
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm