  • CY7C67300-100AXIT
CY7C67300-100AXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C67300-100AXIT
HK JDW NO:
217-CY7C67300-100AXIT
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C67300-100AXIT
Description:
3.3V V Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 32 CMOS 100 260 100
Purchasing and Inquiry
CY7C67300-100AXIT Overview
Application Specific Microcontroller is a fantastic choice for USB Host/Peripheral Controller because of its outstanding performance.Due to the benefits of saving space, it is available in the 100-LQFP package.A Surface Mount mounting method is used.A package of Tape & Reel (TR) contains it.A core processor of CY16 is present in the device.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of ROM (8kB).Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3V~3.6V supply voltage.There are 32 I/Os on it, which makes it a very simple device.Other components that are comparable to it have the base part number CY7C67300.At QUAD, it has its terminals.This device is part of the controller series CY7C673xx.There are a total of 100 terminations in it.There are a number of electrical components in the EZ-Host? series, including this one.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.In data storage, ROM is used as the memory type.uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS.A number of 100 pins are used to construct it.Total number of pins is 100.Subcategory Other uPs/uCs/Peripheral ICs includes this component.In the device, there is a memory capacity of 4kB which may be used to store programs and data.When working at a frequency of 48MHz it is able to achieve excellent efficiency.The supply voltage of 3.3V's adaptability can be fully utilised by designers.There are 2 timers/counters.Currently, there is 80mA operating supply available.Currently, there are 1 channels available.
CY7C67300-100AXIT Features
100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Other uPs/uCs/Peripheral ICs subcategory
CY7C67300-100AXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C67300-100AXIT Microcontroller applications.
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Home appliances
  • Gas monitoring systems
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Projector
  • Scanners
  • Ipad
  • Television
  • Missile control
  • Information appliances (networking of household appliances)
Step5Bar-code shipping tag
CY7C67300-100AXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    EZ-Host™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    USB Host/Peripheral Controller
  • Subcategory
    Other uPs/uCs/Peripheral ICs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C67300
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    SPI Serial, USB, HPI
  • Memory Size
    4kB
  • Operating Supply Current
    80mA