  • CY7C65215-32LTXIT
CY7C65215-32LTXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65215-32LTXIT
HK JDW NO:
217-CY7C65215-32LTXIT
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65215-32LTXIT
Description:
1.71V~5.5V CMOS USB 2.0 UART Controllers Interface ICs QUAD 32 Pins Bridge, USB to I2C 0.5mm 32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65215-32LTXIT Overview
The 32-VFQFN Exposed Pad package contains it. It is very easy to carry because of the Tape & Reel (TR)-shaped packaging. A temperature of -40°C~85°C should be maintained for reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 1.71V~5.5VV power source. Among other things, it contains 32 terminations. Providing a voltage of 1.8V leads to high efficiency. 32 pins are used for operation. A total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs are present in this gadget. There is a setting on the gadget that sets the supply current to 20mA. For maximum efficiency, the supply voltage should be set to 5.5V. A device like this can be used to generate the number ALSO OPRATES AT 3.3 V SUPPLY as well.
CY7C65215-32LTXIT Features
CY7C65215-32LTXIT Applications
  • Gateways
  • Smart handheld devices
  • Printers
  • Embedded, Industrial Controller
  • Automotive Breakout Boxes
  • Instrumentation
  • PLCs
  • Networking, Optic Switch/ Router
  • STBs
  • Remote transmission formatter
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65215-32LTXIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Weight
    188.609377mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.A.3
  • Additional Feature
    ALSO OPRATES AT 3.3 V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Function
    Bridge, USB to I2C
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    UART
  • Operating Supply Current
    20mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Data Rate
    12 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Standards
    USB 2.0
  • Bus Compatibility
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm