  • CY7C64345-32LQXCT
CY7C64345-32LQXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C64345-32LQXCT
HK JDW NO:
217-CY7C64345-32LQXCT
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
5V V 0.6mm mm 5mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm 25 CMOS 32 260 32
Purchasing and Inquiry
CY7C64345-32LQXCT Overview
Its outstanding performance makes it a great choice for USB Microcontroller.Due to its space-saving qualities, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package.A Surface Mount mounting method is used.In the package Tape & Reel (TR), it is included.Devices with M8C core processors are available.When working, it is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (16kB).Using the 3V~5.5V supply voltage allows for high efficiency.A total of 25 I/Os are available on this device.Application Specific Microcontroller has a base part number of CY7C64345 that can be used to find other components that are comparable.A QUAD position is assigned to its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY7C643xx series.This circuit consists of 32 terminations.This electrical component is part of the enCoRe? V series.The 5V supply voltage enables high efficiency.As a storage type for data, FLASH is used.In this gadget, BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS is the device's uPs/uCs/Peripheral IC.For its construction, 32 pins are used.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 32 pins in total.Subcategory Microcontrollers includes this component.There is a maximum current supply of 3.1mA.Microcontroller is powered by a 3.3/5V?source.5.5V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers.This device has a clock running at the frequency of 24MHz.Microcontroller is one of the members of the CPU family M8C.At present, there are 2.9mA operating supplies available.
CY7C64345-32LQXCT Features
32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY7C64345-32LQXCT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C64345-32LQXCT Microcontroller applications.
  • Measuring revolving objects
  • Fire detection & safety devices
  • Guidance-GPS
  • Refrigerators
  • Kindle
  • Calculators
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Medical instruments chromatographs
  • Heart rate monitors
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
Step5Bar-code shipping tag
CY7C64345-32LQXCT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    enCoRe™ V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.A.3
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    USB Microcontroller
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C64345
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Interface
    I2C, SPI, USB
  • Operating Supply Current
    2.9mA
  • Number of I/O
    25
  • Speed
    24 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Core Processor
    M8C
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    3.1mA
  • Bit Size
    8
  • Data Rate
    12 Mbps
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    M8C
  • Controller Series
    CY7C643xx
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm