  • CY7C53120E4-40SXI
CY7C53120E4-40SXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C53120E4-40SXI
HK JDW NO:
217-CY7C53120E4-40SXI
Package:
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Datasheet:
CY7C53120E4-40SXI
Description:
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 11 32
Purchasing and Inquiry
CY7C53120E4-40SXI Overview
Because of its outstanding performance, it is the perfect choice for Network Processor.Application Specific Microcontroller is available in the 32-SOIC (0.445, 11.30mm Width) package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Surface Mount is used for mounting.You can find it in the package of Tube.Device with Pipelined core processor issupported.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (4kB), ROM (12kB).By using a 4.5V~5.5V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 11 I/Os are present.Application Specific Microcontroller has a part number of CY7C53120 that can be used to locate similar components.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY7C531xx series.The Neuron? series contains this electrical component.For data storage, FLASH, ROM is used as its memory type.The structure is composed of 32 pins.Mounting is performed in accordance with Surface Mount.Microcontroller has a total of 32 pins on Microcontroller.In the device, there is a memory capacity of 16kB which may be used to store programs and data.At a frequency of 40MHz, it exhibits excellent efficiency.A designer is able to make full use of the adaptability and supply voltage of 5V by using it.There are currently 2 timers/counters set up on the system.There is an oscillator type External used in this circuit.
CY7C53120E4-40SXI Features
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY7C53120E4-40SXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C53120E4-40SXI Microcontroller applications.
  • Ipod
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Robots
  • Washing machines
  • Fire detection & safety devices
  • Electronic jamming systems
  • Digital set-top boxes
  • Speed meter
  • Security systems
  • Blenders
Step5Bar-code shipping tag
CY7C53120E4-40SXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    Neuron®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Network Processor
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    CY7C53120
  • Pin Count
    32
  • Operating Supply Voltage
    5V