  • CY7C4255V-10ASXC
CY7C4255V-10ASXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C4255V-10ASXC
HK JDW NO:
217-CY7C4255V-10ASXC
Package:
64-LQFP
Datasheet:
CY7C4255V-10ASXC
Description:
64 Terminations3.3V 64 Pin 7C4255 FIFO memory ICCY7C Series 144K 8K x 188ns
Purchasing and Inquiry
CY7C4255V-10ASXC Overview
The 64-LQFP package contains FIFO memory chip.Tube case is used for packaging.The FIFO chips have a memory of 144K 8K x 18 that can be used to store applications and data.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .Operation is based on a supply voltage of 3V~3.6V .It is part of the CY7C series of memory logics.The recommended mounting way is Surface Mount .I believe it belongs to the 7C4255 family of numbers.When the supply voltage is 3.3V there is the possibility of high efficiency.I found that it has 64 terminations in FIFO means.64 pins are used for operation.For its operation, 30mA is the maximum current required.When setting the supply voltage to 3.3V , you will achieve FIFO's maximum efficiency.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .This part is equipped with an IC of type OTHER FIFO memory.With a frequency of 100MHz , it exhibits good accuracy.Additionally, this FIFO memory can be used to generate RETRANSMIT .It is set to 3.6V volts for the FIFO memory IC's maximum supply voltage.To ensure normal operation, make sure the supply voltage (Vsup) is above 3V .By using 2 circuits, FIFO memory chip achieves enhanced flexibility.
CY7C4255V-10ASXC Features
144K 8K x 18 memory size
CY7C series
Best part number of 7C4255
FIFOs category
CY7C4255V-10ASXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C4255V-10ASXC FIFOs Memory applications.
  • Telecommunication
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Laser Receiver System
  • Optical memories
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Firmware loaders
  • Controlled baseline
  • Medical Monitoring Device
  • IP Radio
  • Test Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CY7C4255V-10ASXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • Series
    CY7C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    7C4255
  • Function
    Synchronous
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Size
    144K 8K x 18
  • Element Configuration
    Dual
  • Nominal Supply Current
    30mA
  • Max Supply Current
    30mA
  • Access Time
    8ns
  • Data Bus Width
    18b
  • Direction
    Unidirectional
  • Organization
    8KX18
  • Memory Width
    18
  • Density
    144 kb
  • Standby Current-Max
    0.004A
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Word Size
    18b
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Bus Directional
    Uni-Directional
  • FWFT Support
    No
  • Programmable Flags Support
    Yes
  • Output Enable
    YES
  • Expansion Type
    Depth, Width
  • Cycle Time
    10 ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm