  • CY7C1366C-166BGCT
CY7C1366C-166BGCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1366C-166BGCT
HK JDW NO:
217-CY7C1366C-166BGCT
Package:
119-BGA
Datasheet:
CY7C1366C-166BGCT
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1366 9 Mb kb 180mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1366C-166BGCT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    119-BGA
  • Number of Pins
    119
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Base Part Number
    CY7C1366
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    9Mb 256K x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    180mA
  • Clock Frequency
    166MHz