  • CY23EP09SXI-1T
CY23EP09SXI-1T
advertisement
Manufacturer No:
CY23EP09SXI-1T
HK JDW NO:
217-CY23EP09SXI-1T
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
2.5V Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer 133MHz 167MHz CY23EP09 Clock Generators 16 Pins 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.5V 3.3V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
CY23EP09SXI-1T Overview
This clock IC is packaged using the Tape & Reel (TR) method. Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. In it, there are 16 terminations to be found. This clock generator ic should receive a voltage of 2.5V. As the Clock PLL's input, LVCMOS, LVTTL is designed to be used in order to generate the clock signal. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. 133MHz 167MHz is the maximal value for normal operation. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. It would take a maximum supply voltage of 2.7V to operate this time clock generator. There should be a voltage supply above 2.3V for this frequency generator in order to ensure its safety. There should be 2.5V 3.3V provided with this RF synthesizer. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. This is a clock generator compatible with LVCMOS logic levels. This electronic component can be classified as a Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer. In this IC, a 16-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. Related electrical parts can be found for the base part number CY23EP09. A 16 pin is available on the PLL. Supply voltage 3.3V is what clock generator can handle. Fundamentally, this is a kind of Clock Drivers clock PLL. ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can also be founded when using frequency generators. 9 signal outputs are provided for enhancing output frequency as much as possible.
CY23EP09SXI-1T Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
Operating supply voltage of 3.3V
CY23EP09SXI-1T Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY23EP09SXI-1T Clock Generators applications.
  • Mechanical devices
  • Digital circuits
  • MRI
  • Small signal recovery
  • Digital logic circuits
  • Signal modulation and demodulation
  • Signal frequency synthesis circuits
  • Reference signals to RF systems
  • Instrument
  • Satellite receivers
Step5Bar-code shipping tag
CY23EP09SXI-1T
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Base Part Number
    CY23EP09
  • Number of Outputs
    9
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Nominal Supply Current
    45mA
  • Frequency (Max)
    133MHz 167MHz