  • CY23EP09SXI-1
CY23EP09SXI-1
advertisement
Manufacturer No:
CY23EP09SXI-1
HK JDW NO:
217-CY23EP09SXI-1
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
2.5V Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer 133MHz 167MHz CY23EP09 Clock Generators 16 Pins 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.5V 3.3V Tube
Purchasing and Inquiry
CY23EP09SXI-1 Overview
As a clock IC, it uses the Tube package. Clock PLL is embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 16 terminations. This time clock generator should be voltaged at 2.5V. This Clock PLL will be fed by LVCMOS, LVTTL as its input. An implementation of 1 circuits is required in order to fully utili1e the capabilities of the electrical part. An upper frequency limit of 133MHz 167MHz Max can be achieved with this clock-based frequency synthesizer. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. It would be possible to supply this clock PLL with 2.7V of power. There should be a voltage supply above 2.3V for this frequency generator in order to ensure its safety. Clock generator ic works with 2.5V 3.3V. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. This is a clock generator compatible with LVCMOS logic levels. As far as electrical parts go, this component can be classified as a Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer component. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 16-bit output. This part number CY23EP09 is related to the following electrical components. There are a number of 16 pins that are available on the clock generators. Time clock generator is capable of handling a voltage of 3.3V. As such, it is often referred to as a kind of Clock Drivers clock PLL. In order to provide better clock signal output, this frequency synthesizer is equipped with ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY. 9 signal outputs maximi9e the output frequency.
CY23EP09SXI-1 Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
Operating supply voltage of 3.3V
CY23EP09SXI-1 Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY23EP09SXI-1 Clock Generators applications.
  • Wireless handsets
  • Clock generation systems
  • FM demodulation networks for FM operations
  • Cable television converter boxes
  • PMR (Professional Mobile Radio)
  • Navigation, positioning and surveillance system for aircraft, ships and ships
  • Local oscillator source in receiver
  • Broadcast communication
  • Notebooks
  • Melting
Step5Bar-code shipping tag
CY23EP09SXI-1
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Base Part Number
    CY23EP09
  • Number of Outputs
    9
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Nominal Supply Current
    45mA
  • Frequency (Max)
    133MHz 167MHz