  • CY23EP09SXC-1H
CY23EP09SXC-1H
advertisement
Manufacturer No:
CY23EP09SXC-1H
HK JDW NO:
217-CY23EP09SXC-1H
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CY23EP09SXC-1H
Description:
2.5V Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer 200MHz 220MHz CY23EP09 Clock Generators 16 Pins 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.5V 3.3V Tube
Purchasing and Inquiry
CY23EP09SXC-1H Overview
It is packaged using the Tube method since it is a clock IC. The 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package includes this clock generator. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. It contains 16 terminations that can be found in frequency synthesizer. The clock generator ic should be grounded with a voltage of 2.5V. A clock generator's input is called LVCMOS, LVTTL and it is designed as the input for this clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. 200MHz 220MHz is the maximal value for normal operation. Due to the Surface Mount-shape, this electronic component can be conveniently installed on the panel. Approximately 2.7V is the maximum supply voltage needed by this time clock generator. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 2.3V. Clock generators should operate with the voltage supply of 2.5V 3.3V. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. The RF synthesizer is compatible with LVCMOS logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer component. Microprocessor-specific clock PLL with 16 bits. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number CY23EP09. It is possible to connect to the PLL via 16 pins. There is a maximum supply voltage of 3.3V that frequency generators can handle. The device is usually classified as a type of Clock Drivers device. A frequency synthesizer with ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY features better clock signal output. Clock PLL has 9 signal outputs to maximi9e output frequency. The maximal current supplied for this frequency synthesizer operation reaches 45mA.
CY23EP09SXC-1H Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
Operating supply voltage of 3.3V
CY23EP09SXC-1H Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY23EP09SXC-1H Clock Generators applications.
  • Symbol synchronization
  • FSK demodulators
  • Pagers
  • Small signal recovery
  • MRI
  • Frequency Modulation (FM) stereo decoders
  • High-frequency induction heating
  • Mobile telephones
  • Communication infrastructure
  • DVD recorders
Step5Bar-code shipping tag
CY23EP09SXC-1H
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Base Part Number
    CY23EP09
  • Number of Outputs
    9
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Nominal Supply Current
    45mA
  • Max Supply Current
    45mA
  • Frequency (Max)
    200MHz 220MHz
  • Input
    LVCMOS, LVTTL
  • Ratio - Input:Output
    1:9
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Propagation Delay (tpd)
    4.4 ns
  • Height
    1.478mm
  • Length
    9.98mm
  • Width
    3.987mm