  • CY23EP05SXC-1HT
CY23EP05SXC-1HT
advertisement
Manufacturer No:
CY23EP05SXC-1HT
HK JDW NO:
217-CY23EP05SXC-1HT
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CY23EP05SXC-1HT
Description:
2.5V Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer 200MHz 220MHz CY23EP05 Clock Generators 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8 Terminals Surface Mount 2.5V 3.3V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
CY23EP05SXC-1HT Overview
Clock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. There is a clock generator embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. 8 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 2.5V should be applied to this electronic frequency generator. There is a Clock PLL called LVCMOS, LVTTL which is designed to be the input to this clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. 200MHz 220MHz is the maximal value for normal operation. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 2.7V as a supply voltage. There should be a voltage supply above 2.3V for this frequency generator in order to ensure its safety. Clock generator ic works with 2.5V 3.3V. The temperature should be set at 0°C~70°C to ensure reliable performance. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of LVCMOS logic. An electrical part such as this one can be classified as a Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer component. It is a 8-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number CY23EP05. It is possible to connect to the PLL via 8 pins. The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency. In general, this clock PLL is considered a Clock Drivers device. This frequency synthesizer features ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY to produce better clock signals. Clock PLL is configured with 5 output.
CY23EP05SXC-1HT Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
Operating supply voltage of 3.3V
CY23EP05SXC-1HT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY23EP05SXC-1HT Clock Generators applications.
  • Multi-function printers
  • Mixed mode (analog and digital) applications
  • HDD recorders
  • Wireless handsets
  • Motor speed controls
  • FPGA and processor clocks
  • Antenna automatic tracking
  • Medical equipment
  • Space communucation
  • Picocells, femtocells and small cells
Step5Bar-code shipping tag
CY23EP05SXC-1HT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution), Zero Delay Buffer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY23EP05
  • Output
    LVCMOS
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    5
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    45mA
  • Frequency (Max)
    200MHz 220MHz
  • Input
    LVCMOS, LVTTL
  • Ratio - Input:Output
    1:5
  • PLL
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Propagation Delay (tpd)
    0.2 ns
  • fmax-Min
    220 MHz
  • Width
    3.9mm