  • CY22050ZXC-134T
CY22050ZXC-134T
advertisement
Manufacturer No:
CY22050ZXC-134T
HK JDW NO:
217-CY22050ZXC-134T
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
CY22050ZXC-134T
Description:
Clock Generator, Fanout Distribution 134MHz CY22050 Clock Generators 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Surface Mount 2.5V 3.3V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
CY22050ZXC-134T Overview
As a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. LVCMOS, LVTTL, Crystal is designed for clock generator's input. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. An upper frequency limit of 134MHz Max can be achieved with this clock-based frequency synthesizer. Due to the Surface Mount-shape, this electronic component can be conveniently installed on the panel. As long as there are 2.5V 3.3V supply voltages provided, clock generator ic should work. The ambient temperature should be set at 0°C~70°C, which is estimated by the test statistics. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of CMOS logic. This electronic component can be classified into Clock Generator, Fanout Distribution. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number CY22050. PF synthesizers is equipped with 16 pins. Electronic frequency generator can operate at low temperatures and can perform 0°C operations at a time. There is still a possibility of the electronic frequency generator working at 70°C with attenuated performance. The maximum supply voltage that analog clock generator can handle is 3.3V. There is no way that a voltage higher than 3.465V can be supplied to this clock generator. Its lowest supply voltage is 3.135V.
CY22050ZXC-134T Features
Available in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Operating supply voltage of 3.3V
CY22050ZXC-134T Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY22050ZXC-134T Clock Generators applications.
  • Closed circuit systems
  • Automatic control
  • Automatic test equipment
  • Motor speed controls
  • Telecommunication systems
  • Wireless infrastructure
  • Tracking filters
  • Main oscillator in receiver
  • Modems
  • Mechanical devices
Step5Bar-code shipping tag
CY22050ZXC-134T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock Generator, Fanout Distribution
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V
  • Base Part Number
    CY22050
  • Output
    CMOS
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Frequency (Max)
    134MHz