  • CWR29JB475JCEA
CWR29JB475JCEA
advertisement
Manufacturer No:
CWR29JB475JCEA
HK JDW NO:
66-CWR29JB475JCEA
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
4.7μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 1.7Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 0.001mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
CWR29JB475JCEA
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Molded
    J BEND
  • Mounting Feature
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Depth
    2.54mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/11
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.7Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    2010
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    90mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm