  • CWR19CC476MBEB
CWR19CC476MBEB
advertisement
Manufacturer No:
CWR19CC476MBEB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR19CC476MBEB
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
47μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 3Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 0.002mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
CWR19CC476MBEB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    2010
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    70mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm