  • CWR11KH475KBA\TR
CWR11KH475KBA\TR
advertisement
Manufacturer No:
CWR11KH475KBA\TR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR11KH475KBA\TR
Description:
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0012mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
CWR11KH475KBA\TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2413
  • Leakage Current
    0.0012mA
  • Ripple Current
    80mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    2500 mΩ
  • Height
    2.5mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm