  • CWR09MC155MR
CWR09MC155MR
advertisement
Manufacturer No:
CWR09MC155MR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR09MC155MR
Package:
E
Datasheet:
Description:
1.5μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 4.5Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Bulk E
Step5Bar-code shipping tag
CWR09MC155MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    E
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Depth
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm