  • CWR09JC156JB
CWR09JC156JB
advertisement
Manufacturer No:
CWR09JC156JB
HK JDW NO:
66-CWR09JC156JB
Package:
G
Datasheet:
Description:
15μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 1.1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk G
Step5Bar-code shipping tag
CWR09JC156JB
    8 Weeks
  • Package / Case
    G
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    15μF
  • Depth
    2.79mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    2611
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    130mA
  • Height
    2.79mm
  • Length
    6.73mm