  • CV1201800
CV1201800
advertisement
Manufacturer No:
CV1201800
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-CV1201800
Package:
120
Datasheet:
CV1201800
Description:
Power Transformers Regulator 120-120VAC 1800VA, 15A, 6Outlet
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CV1201800
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CV1201800.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    120
  • Material
    Steel
  • Weight
    106lbs 48.1kg
  • Published
    2002
  • Series
    CV
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • Type
    Isolation
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power (Watts)
    1800VA
  • Power Rating
    1.8kW
  • Voltage - Rated DC
    120V
  • Max Power Dissipation
    1.8kW
  • Depth
    520.7mm
  • Current Rating
    15A
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Approval Agency
    UL
  • Output Current
    15A
  • Response Time
    3 ms
  • Max Surge Current
    15A
  • 1st Connector
    NEMA 5-15P
  • 2nd Connector
    NEMA 5-15R (6)
  • Voltage - Primary
    120V
  • Voltage - Secondary
    120V
  • Height
    304.8mm
  • Width
    308.1mm