  • CT-94Y-205
CT-94Y-205
advertisement
Manufacturer No:
CT-94Y-205
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-CT-94Y-205
Package:
Datasheet:
CT-94Y-205
Step5Bar-code shipping tag
CT-94Y-205
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    CT94
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.378 x 0.189 Face x 0.378 H 9.60mmx4.80mmx9.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2MOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    18
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    9.6012mm