  • CSR91E115KS
CSR91E115KS
advertisement
Manufacturer No:
CSR91E115KS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CSR91E115KS
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
1.1μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0004mA Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
CSR91E115KS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.1μF
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.0004mA
  • Diameter
    4.09mm
  • Length
    14.61mm