  • CSR23D157MM
CSR23D157MM
advertisement
Manufacturer No:
CSR23D157MM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CSR23D157MM
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
150μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 600mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.015mA Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
CSR23D157MM
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    150μF
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Leakage Current
    0.015mA
  • Ripple Current
    456mA
  • Diameter
    7.34mm
  • Length
    17.42mm