  • CSR21B337KB
CSR21B337KB
advertisement
Manufacturer No:
CSR21B337KB
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CSR21B337KB
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
330μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 45mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0075mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
CSR21B337KB
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    BULK/TRAY
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Leakage Current
    0.0075mA
  • Ripple Current
    4300mA
  • Diameter
    8.92mm
  • Length
    19.96mm