  • CSR09E475KS
CSR09E475KS
advertisement
Manufacturer No:
CSR09E475KS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CSR09E475KS
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
CSR09E475KS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    BULK
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    141mA
  • Diameter
    3.51mm
  • Length
    9.91mm