  • CS82C55A96
CS82C55A96
advertisement
Manufacturer No:
CS82C55A96
HK JDW NO:
391-CS82C55A96
Package:
PLCC
Datasheet:
CS82C55A96
Description:
44 Termination 1.27mm 5V I/O Expander 44 Pin 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
CS82C55A96 Overview
It has 24 I/Os programmed.PLCC comes with the device enclosed in the packaging.As a whole, it has terminations on the 44 axis.There are a total of 44 pins on the part.At 5V, there is voltage provided by the device.To run 225, we use the peak reflow temperature of this part.3 ports are available on the device.5V can be used to deliver the power.44 pins are present on the device.Surface Mount can be used to mount the part.The maximal operating temperature reaches 70°C.The minimum working temperature of this device must not be less than 0°C.
CS82C55A96 Features
CS82C55A96 Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) CS82C55A96 I/O Expanders applications.
  • DSC
  • Multi-function filters
  • Speakers
  • High Speed Test and Measurement Equipment
  • Camcorder
  • Vibration analysis
  • Antialiasing Filter
  • Personal Communication System (PCS) mobile handsets
  • Portable Instrumentation
  • Biquad filters
Step5Bar-code shipping tag
CS82C55A96
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
    3
  • Supply Current-Max
    8mA
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm