  • CS82C55A-596
CS82C55A-596
advertisement
Manufacturer No:
CS82C55A-596
HK JDW NO:
391-CS82C55A-596
Package:
PLCC
Datasheet:
CS82C55A-596
Description:
44 Termination 1.27mm 5V I/O Expander 44 Pin 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
CS82C55A-596 Overview
As far as the I/Os are concerned, it is programmed with 24.The device is enclosed in the packaging with the PLCC.Overall, it terminates in 44.There are a total of 44 pins on the part.The device provides voltage at 5V.To run 225, we use the peak reflow temperature of this part.There are a total of 3 ports on the device.At 5V, it is capable of delivering power.It has 44 pins.It is possible to mount the part using Surface Mount.A maximum operating temperature of 70°C is reached.It is required that this device's minimum working temperature is 0°C.
CS82C55A-596 Features
CS82C55A-596 Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) CS82C55A-596 I/O Expanders applications.
  • Dual Differential ADC Driver and Filter
  • Low-pass filters
  • Strain Gauges
  • Legendre–Papoulis filter
  • Spectrum analysis
  • Digital-generated analog (D-A) signals
  • Feedback of phase
  • Portable Media Players (PMP)
  • Cellular phone
  • IDEN
Step5Bar-code shipping tag
CS82C55A-596
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
    3
  • Supply Current-Max
    5mA
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm