  • CS70-B2GA331KYNKA
CS70-B2GA331KYNKA
advertisement
Manufacturer No:
CS70-B2GA331KYNKA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CS70-B2GA331KYNKA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CS70-B2GA331KYNKA
Description:
CS 330pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 6760
Step5Bar-code shipping tag
CS70-B2GA331KYNKA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    CS
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    B
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    330pF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    7mm
  • Thickness
    5.0038mm