  • CS5157HGD16G
CS5157HGD16G
advertisement
Manufacturer No:
CS5157HGD16G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-CS5157HGD16G
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CS5157HGD16G
Description:
Controller, Intel Pentium® II 1.3V~2.05V 2.1V~3.5V 260 Cel DUAL Specialized Voltage Regulator 0°C~70°C CS5157H 16 Pins 16 Terminations 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 4917
Step5Bar-code shipping tag
CS5157HGD16G
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Controller, Intel Pentium® II
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 8V TO 14V SUPPLY
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CS5157H
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Input
    4.25V~20V
  • Voltage - Output
    1.3V~2.05V 2.1V~3.5V
  • Control Mode
    CURRENT/VOLTAGE-MODE
  • Output Current-Max
    1.5A
  • Control Technique
    CONSTANT OFF TIME
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Switching Frequency-Max
    1000kHz
  • Length
    9.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)