  • LV56351HA-ZH
LV56351HA-ZH
advertisement
Manufacturer No:
LV56351HA-ZH
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LV56351HA-ZH
Package:
14-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) + 2 Heat Tabs
Datasheet:
LV56351HA-ZH
Description:
Converter, BS/CS Antenna Multiple DUAL Specialized Voltage Regulator -30°C~85°C LV56351 14 Pins 425kHz 14 Terminations 14-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) + 2 Heat Tabs
Quantity:
In Stock : 16342
Step5Bar-code shipping tag
LV56351HA-ZH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Converter, BS/CS Antenna
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    LV56351
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Max Output Current
    670mA
  • Operating Supply Voltage
    23V
  • Min Supply Voltage
    8V
  • Operating Supply Current
    3.5mA
  • Voltage - Input
    8V~23V
  • Output Current
    670mA
  • Voltage - Output
    Multiple
  • Topology
    Boost
  • Min Input Voltage
    8V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Max Input Voltage
    23V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Max Output Power
    1.45W
  • Switching Frequency
    425kHz
  • Width
    4.4mm