  • CS17-F2GA103MYGS
CS17-F2GA103MYGS
advertisement
Manufacturer No:
CS17-F2GA103MYGS
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CS17-F2GA103MYGS
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CS17-F2GA103MYGS
Description:
CS 10000pF Ceramic Capacitor ±20% F 0.650Dia 16.50mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 6580
Step5Bar-code shipping tag
CS17-F2GA103MYGS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CS
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.650Dia 16.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    F
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    F
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    6528
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.807 20.50mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    5mm