  • CRT14-10WH-50
CRT14-10WH-50
advertisement
Manufacturer No:
CRT14-10WH-50
Manufacturer:
Daburn Electronics
HK JDW NO:
197-CRT14-10WH-50
Package:
Datasheet:
CRT14-10WH-50
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG 50KV WHT 50'
Step5Bar-code shipping tag
CRT14-10WH-50
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Insulation Material
    PTFE
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Operating Temperature
    -90°C~200°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2002
  • Series
    MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -90°C
  • Color
    White
  • Wire Gauge
    14 AWG
  • Voltage
    50kV
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/27
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.284 (7.21mm)
  • Insulation Diameter
    7.2136 mm