  • CRT12-8BK-50
CRT12-8BK-50
advertisement
Manufacturer No:
CRT12-8BK-50
Manufacturer:
Daburn Electronics
HK JDW NO:
197-CRT12-8BK-50
Package:
Datasheet:
CRT12-8BK-50
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 40KV BLK 50'
Step5Bar-code shipping tag
CRT12-8BK-50
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Insulation Material
    PTFE
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Operating Temperature
    -90°C~200°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2002
  • Series
    MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -90°C
  • Color
    Black
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Voltage
    40kV
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    19/25
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.262 (6.65mm)
  • Insulation Diameter
    6.6548 mm