  • CRP1206-BZ-2001ELF
CRP1206-BZ-2001ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRP1206-BZ-2001ELF
HK JDW NO:
103-CRP1206-BZ-2001ELF
Description:
FIXED RESISTOR CRP Series, Thick Film, 2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
CRP1206-BZ-2001ELF
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W