  • CRM2512-FX-1103ELF
CRM2512-FX-1103ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRM2512-FX-1103ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CRM2512-FX-1103ELF
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRM2512 Series, Thick Film, 110kOhm, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRM2512-FX-1103ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRM2512
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    110kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Working Voltage
    300V
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm