  • CRM1206-FX-1R21ELF
CRM1206-FX-1R21ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRM1206-FX-1R21ELF
HK JDW NO:
103-CRM1206-FX-1R21ELF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRM1206 Series, Thick Film, 1.21Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRM1206-FX-1R21ELF
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.21Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm