  • CRM1206-FX-1001ELF
CRM1206-FX-1001ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRM1206-FX-1001ELF
HK JDW NO:
103-CRM1206-FX-1001ELF
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRM1206 Series, Thick Film, 1kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 13822
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
CRM1206-FX-1001ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRM1206
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm