  • CRL1206-FW-5R60E
CRL1206-FW-5R60E
advertisement
Manufacturer No:
CRL1206-FW-5R60E
HK JDW NO:
103-CRL1206-FW-5R60E
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 5.6Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
CRL1206-FW-5R60E
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Technology
    RUTHENIUM OXIDE
  • Construction
    Chip
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    600μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm