  • CRL0603-FW-R360ELF
CRL0603-FW-R360ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRL0603-FW-R360ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CRL0603-FW-R360ELF
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR CRL Series, Thick Film, 360mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 1295
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRL0603-FW-R360ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRL
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    360mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    CRL0603
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    0.1897V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm