  • CRCW06031K20JNEAHP
CRCW06031K20JNEAHP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW06031K20JNEAHP
HK JDW NO:
873-CRCW06031K20JNEAHP
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW-HP Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5848
Step5Bar-code shipping tag
CRCW06031K20JNEAHP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW-HP
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE (V): 75
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm