  • CR20-161FV
CR20-161FV
advertisement
Manufacturer No:
CR20-161FV
Manufacturer:
Hokuriku
HK JDW NO:
3704-CR20-161FV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CR20-161FV
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    160Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Size Code
    0805
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%