  • CR1206-FX-2001ELF
CR1206-FX-2001ELF
advertisement
Manufacturer No:
CR1206-FX-2001ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CR1206-FX-2001ELF
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CR1206-FX-2001ELF
Description:
FIXED RESISTOR CR1206 Series, Thick Film, 2kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 23091
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CR1206-FX-2001ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    2kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm
  • Thickness
    610μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CR1206
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C