  • CR0603-J/-1R1ELF
CR0603-J/-1R1ELF
advertisement
Manufacturer No:
CR0603-J/-1R1ELF
HK JDW NO:
103-CR0603-J/-1R1ELF
Datasheet:
CR0603-J/-1R1ELF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CR0603 Series, Thick Film, 1.1Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CR0603-J/-1R1ELF
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    457μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    1.1Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V