  • CR0402-JW-560GLF
CR0402-JW-560GLF
advertisement
Manufacturer No:
CR0402-JW-560GLF
HK JDW NO:
103-CR0402-JW-560GLF
Datasheet:
CR0402-JW-560GLF
Description:
FIXED RESISTOR CR0402 Series, Thick Film, 56Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 15543
Step5Bar-code shipping tag
CR0402-JW-560GLF
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    56Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    62.5mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm