  • CR0201-JW-202GLF
CR0201-JW-202GLF
advertisement
Manufacturer No:
CR0201-JW-202GLF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CR0201-JW-202GLF
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CR0201-JW-202GLF
Description:
FIXED RESISTOR CR0201 Series, Thick Film, 2kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
CR0201-JW-202GLF
    Select All
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Height
    230μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CR0201
  • Published
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W