  • CR0201-JW-152GLF
CR0201-JW-152GLF
advertisement
Manufacturer No:
CR0201-JW-152GLF
HK JDW NO:
103-CR0201-JW-152GLF
Datasheet:
CR0201-JW-152GLF
Description:
FIXED RESISTOR CR0201 Series, Thick Film, 1.5kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
CR0201-JW-152GLF
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Height
    230μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%