  • CPL07R1000FE14
CPL07R1000FE14
advertisement
Manufacturer No:
CPL07R1000FE14
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CPL07R1000FE14
Package:
Axial
Datasheet:
CPL07R1000FE14
Description:
FIXED RESISTOR, 100mOhm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CPL07R1000FE14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    7W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    7W
  • Lead Diameter
    0.914 mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CPL
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.391Lx0.375W 35.32mmx9.52mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    100mOhm