  • CPF1206B8R87E1
CPF1206B8R87E1
advertisement
Manufacturer No:
CPF1206B8R87E1
HK JDW NO:
792-CPF1206B8R87E1
Datasheet:
CPF1206B8R87E1
Description:
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 8.87Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CPF1206B8R87E1
    PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    8.87Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V