  • CPF0603F36K5C1
CPF0603F36K5C1
advertisement
Manufacturer No:
CPF0603F36K5C1
HK JDW NO:
792-CPF0603F36K5C1
Datasheet:
CPF0603F36K5C1
Description:
FIXED RESISTOR CPF, Neohm Series, Thin Film, 36.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CPF0603F36K5C1
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    36.5kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Depth
    800μm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm