  • CPF-A-0603B1K8E1
CPF-A-0603B1K8E1
advertisement
Manufacturer No:
CPF-A-0603B1K8E1
HK JDW NO:
792-CPF-A-0603B1K8E1
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CPF-A-0603B1K8E1
Description:
CPF-A, Neohm Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CPF-A-0603B1K8E1
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1.8kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm