  • CPC7508B
CPC7508B
advertisement
Manufacturer No:
CPC7508B
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-CPC7508B
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CPC7508B
Description:
12V 16 Pin Telecom device1 CircuitsMin 11.4V VMax 13.4V V
Purchasing and Inquiry
CPC7508B Overview
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is used to save board space.Telecommunications equipment is packed in the Tube-way.A Surface Mount-mount is used for mounting the telecom circuit.Telecom circuit is made up of 1 circuits.A higher supply voltage for 12.5V will improve efficiency.A temperature setting of -40°C~110°C ensures reliable performance.Mounted in Surface Mount-direction.16 pins are present on this telecom interface.1.67mA is the supply current.The supply voltage is 12V, which provides designers with a lot of flexibility.The supply current of 1.67mA allows designers to have a great deal of flexibility.To ensure normal operation, -40°C must be set at a minimum value.In order to maintain normal operation, 110°C must be set at its maximum value.There should at least be 11.4V voltage supplied.A lower voltage than 13.4V should be supplied.For normal operation, the supply current should be kept at 1μA.As long as the resistance is greater than 110Ohm, it will be able to work.
CPC7508B Features
Available in the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating supply voltage of 12V
Operating supply current of 1.67mA
CPC7508B Applications
There are a lot of IXYS Integrated Circuits Division CPC7508B Telecom applications.
  • T1/E1/J1 Performance Monitoring
  • Stations
  • Network Multiplexing and Terminating Equipment
  • CSU/DSU E1/T1/J1 Interface
  • Fiber In The Loop (FITL)
  • Residential Gateways
  • E1 Multiplexer
  • T1/E1/J1 Multiplexer and Channel Banks
  • Codec function on telephone switch line cards
  • Cross Connects
Step5Bar-code shipping tag
CPC7508B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CPC7508B.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Weight
    665.986997mg
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    110Ohm
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power (Watts)
    25mW
  • Max Power Dissipation
    25mW
  • Voltage - Supply
    12.5V
  • Function
    Line Card Access Switch
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    13.4V
  • Min Supply Voltage
    11.4V
  • Operating Supply Current
    1.67mA
  • Max Supply Current
    1μA
  • Current - Supply
    1.67mA